Πασάς στα Γιάνεννα

Μεγάλη νίκη που ισοδυναμεί με σίγουρη παραμονή στην Α2 κατηγορία πέτυχε η ομάδα μας στα Ιωάννινα κόντρα στον τοπικό Α.Σ Γιάννενα με 1-3 σετ.

Η ομάδα μας ταξιδεύοντας την Κυριακή για το παιχνίδι γνώριζε ότι με «καθαρό» τρίποντο θα εξασφάλιζε την παραμονή της δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε και θα κοιτούσε για το κάτι παραπάνω, πράγμα που το πέτυχε.

Με την έναρξη του αγώνα να καθυστερεί 70 λεπτά, (σ.σ. αντί 18.30 ξεκίνησε 19.40) λόγω αγώνα μπάσκετ που είχε 2 παρατάσεις, τα κορίτσια του Ακριτίδη μπήκαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο του σκορ και έφτασαν να προηγούνται 17-22 και ενώ όλα έδειχναν ότι το σετ θα ολοκληρωθεί σχετικά εύκολα οι γηπεδούχες έτρεξαν σερι 5-0 και ισοφάρισαν. Όμως 2 λάθη του ΑΣ Γιάννενα και μια τελειωμένη κόντρα μπάλα έδωσαν το σετ στον ΕΟΣ με 22-25.

Το 2ο σετ οι παίκτριες μας κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο πέταξαν νωρίς λευκή πετσέτα και ηττήθηκαν 25-15. Τα επόμενα δυο σετ τελείωσαν με το ίδιο σκορ που τελείωσε το 2ο αλλά με νικήτρια την ομάδα μας, μη αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο και με καθαρό μυαλό έφτασαν στη νίκη-σωτηρία.

Με δυο αγωνιστικές να απομένουν για τη λήξη του πρωταθλήματος η ομάδα μας θα κυνηγήσει την 3η θέση καθώς έχει ελπίδες βαθμολογικά και φυσικά με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Πανευτυχής ο προπονητής Γιώργος Ακριτίδης μας δήλωσε μετά το ματς, «Μόνο μπράβο έχω να πω για τις αθλήτριες μου, πετύχαμε το στόχο μας 2 αγωνιστικές πριν τελειώσει το πρωτάθλημα και πλέον κοιτάμε να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται. Σήμερα ευτυχώς δεν πληρώσαμε το κακό 2ο σετ και στη συνέχεια βγάλαμε αντίδραση μεγάλης ομάδας. Από την στιγμή βάση της βαθμολογίας έχουμε πιθανότητες για την 3η θέση θα κάνουμε την προσπάθεια μας χωρίς άγχος πλέον και ότι γίνει».

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας υποδέχεται τον Καμπανιακό σε παιχνίδι που είναι ορισμένο για την Κυριακή 26/03 και ώρα 18.00 αλλά ενδέχεται να διεξαχθεί το Σάββατο 25/03 μετά από αίτημα της Ε.Ο.Π.Ε. ώστε να γίνουν όλα τα παιχνίδια Σάββατο.

Τα σετ: 22-25,25-15, 15-25, 15-25.

ΑΣ Γιάννενα (Τσιουπής): Παπάζογλου, Μαγκλάρα Γ., Μαγκλάρα Χ., Μπιρλαντεάνου, Τζαλαλή Σ., Βολυράκη, Κουκούτη Ι.- λ / Παππά – Ζώη, Ντέρου, Στεφάνου Σ., Τζαλαλή Κ., Χαρατζόγλου. (Κουκούτη Ο., Στεφάνου Σ.-λ).

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Σταφυλίδου, Ζηνωνίδου, Παπουλίδου, Βουγιουκλίδου, Χατζηνικολάου, Νικούλη, Παλτιμσίζογλου-λ / Παπαδοπούλου Ε., Ανεσιάδου, Αρμουτάκη, Παπακώστα, Γεωργιάδου-λ.