Διπρόσωπος ο ΕΟΣ

Δυο πρόσωπα παρουσίασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ στον εκτός έδρας αγώνα στην Κόρινθο κόντρα στην ομώνυμη ομάδα και μοιραία γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Οι «πράσινες» αν και ξεκίνησαν μουδιασμένα 5-0, βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους και με σερί  2-14 προηγήθηκαν 7-14 παγώνοντας τον κόσμο στο κλειστό της Κορίνθου. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έφτασαν να προηγούνται 22-20 αλλά είδαν το σετ να καταλήγει στην ομάδα μας με 23-25.

Τα επόμενα δυο σετ ήταν εφιαλτικά για τα κορίτσια του Γιώργου Ακριτίδη που έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και τα έχασαν με το ίδιο σκορ 25-12 με την Κόρινθο του Μπούκουρα να παίρνει κεφάλι 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο ΕΟΣ επανήλθε και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε και πέταξε την ευκαιρία να πάρει έστω και 1 βαθμό. Το σετ κατέληξε σε «κόκκινα» χέρια με 29-27.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η σχεδόν άριστη διαιτησία των κ.κ Κτένα και Κούγια, πράγμα που δεν έχουμε συνηθίσει σε εκτός έδρας αναμετρήσεις μας φέτος.

Την Κυριακή 12/03 και ώρα 18.00 στο κλειστό της Σταυρούπολης η ομάδα μας υποδέχεται την ΕΑ Λάρισας.

Ο κ. Ακριτίδης δήλωσε: «Σήμερα (σ.σ χθες) ήρθαμε για 2 σετ γιατί στο 2ο και 3ο εξαφανιστήκαμε ως διά μαγείας και δώσαμε το δικαίωμα στην Κόρινθο να βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση. Για 2 σετ παίξαμε σχεδόν όπως είχαμε σχεδιάσει, φτάσαμε κοντά στην ισοφάριση αλλά είπαμε όχι. Πρέπει να το διορθώσουμε άμεσα ώστε να μην έχουμε προβλήματα τις επόμενες 4 αγωνιστικές. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους 2 διαιτητές που έπαιξαν 50-50, πράγμα που συναντήσαμε για 1η φορά φέτος σε εκτός έδρας μας αναμέτρηση».

Τα σετ: 23-25,25-12,25-12,29-27.

ΑΣΠ Κόρινθος (Μπούκουρας Γ.): Μπίσκου, Αλατζάκη, Παναγοπούλου, Δημητριάδη, Κωστάμη, Τομάρα, Μαραγαρίτη-λ / Μπούκουρα, Βακάλογλου, Χατζησοφρωνίου, Δημητροπούλου. (Ελευθερίου).

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Χατζηνικολάου, Παπουλίδου, Ζηνωνίδου, Βουγιουκλίδου, Παπακώστα, Νικούλη, Παλτιμσίζογλου-λ / Ανεσιάδου, Αρμουτάκη, Μοσχοπούλου, Ππααδοπούλου Ε., Γεωργιάδου-λ.