Έκλεισε τη χρονιά με νίκη

Με νίκη και μάλιστα 3-0 αποχαιρετάει το 2016 η γυναικεία ομάδα που επικράτησε του ΑΣ Γιάννενα στο «ψυγείο» της Σταυρούπολης. Την 4η νίκη σε 7 αγώνες πέτυχαν τα «πράσινα» κορίτσια και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στο κλειστό της Σταυρούπολης ο ΕΟΣ με τις μηχανές ζεστές, από την νίκη-πρόκριση με τον Ν. Βότση, είχε σταθερά το προβάδισμα καθ΄ όλη την διάρκεια του σετ και το πήρε εύκολα 25-18.

Με όπλο το πιεστικό σέρβις, που απέφερε εύκολους πόντους, οι αθλήτριες του Ακριτίδη έκαναν περίπατο μέχρι το 18-12. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν στους δύο, 20-18 όμως με σερί 7-0 το σετ κατέληξε στον ΕΟΣ με 25-18 και 2-0 σετ.

Οι γιαννιώτισσες με αιχμή του δόρατος την έμπειρη Βίκυ Παπάζογλου προηγήθηκαν με 9-6 αλλά χωρίς να υπάρχει συνέχεια. Οι γηπεδούχες «ξύπνησαν» και ανέτρεψαν το σκορ και βρέθηκαν μπροστά με 22-15, τα Γιάννενα μείωσαν σε 22-19 αλλά νέο σερί 3-0 έφερε τη νίκη τρίποντο με 25-19 και 3-0.

Το πρωτάθλημα διακόπτεται για 1 μήνα και οι ομάδες θα επιστρέψουν στις 21 Γενάρη στα γήπεδα. Η ομάδα μας αυτή τη φορά θα κάνει το πιο κοντινό της ταξίδι μέχρι την Χαλάστρα για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Καμπανιακό στις 21/01 και ώρα 20.00.

Αντίο όμως στο 2016 θα πει με τον αγώνα κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην Χ.Α.Ν.Θ σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί άμεσα.

«Κλείσαμε τη χρονιά με νίκη και μάλιστα 3-0 κόντρα σ΄ έναν αξιόλογο αντίπαλο που έχει στις τάξεις της μια μεγάλη αθλήτρια (σ.σ Παπάζογλου). Αν και δεν παίξαμε καλά πήραμε το τρίποντο και ανασάναμε βαθμολογικά. Τώρα έχουμε ένα τεράστιο κενό και θα κάνουμε εκ νέου μια μίνι προετοιμασία ώστε να είμαστε στο επιθυμητό επίπεδο που θέλουμε. Θέλω να ευχηθώ καλές γιορτές σε όλους με υγεία και ότι άλλο επιθυμούν» δήλωσε ο Γιώργος Ακριτίδης.

Τα σετ: 25-18,25-18,25-19.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Χατζηνικολάου, Ζηνωνίδου, Αρμουτάκη, Παπουλίδου, Σταφυλίδου, Νικούλη, Παλτιμσίζογλου-λ / Παπαδοπούλου, Βουγιουκλίδου.(Ανεσιάδου, Μοσχοπούλου, Παπακώστα)

ΑΣ Γιάννενα (Τσιούπης Κ.): Μαγκλάρα, Λάγκα, Παπάζογλου, Ασημακίδου, Βαρτζιώτη, Τζαλαλή Σ., Στεφάνου-λ / Μπιρλαντεάνου, Ντέρου, Τζαλαλή Κ., Βολυράκη.(Κουκούτη Ι.-λ, Κουκούτη Ο., Διαμαντή).