<<Πράσινες>> ψυχάρες

Επιστροφή στις νίκες για την γυναικεία ομάδα, μετά από 3 σερί ήττες, που πέρασε με 2-3 νίκη από την Λάρισα κόντρα στην τοπική ΕΑΛ.

Τι και αν ταξίδεψε με απουσίες, με τραυματίες, με ασθενείς τα 11 κορίτσια του Γιώργου Ακριτίδη έδωσαν και την ψυχή τους για να πετύχουν τη νίκη που αν ήταν και λίγο πιο προσεχτικές σε κάποια σημεία των σετ που χάθηκαν θα έφευγαν με το τρίποντο.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον ΕΟΣ οδηγό μέχρι το 19 και η συνέχεια ήταν δραματική με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και την ομάδα μας να φτάνει πρώτη σε σετ μπολ 23-24 και να κατακτά το σετ με χαμένο σέρβις 23-25.

Στο δεύτερο σετ η ΕΑΛ πίεσε από την γραμμή του σέρβις και είχε σταθερό προβάδισμα και έφτασε να προηγείται με 23-19 , οι «πράσινες» μείωσαν σε 24-22 αλλά ως εκεί. 25-22 και 1-1 σετ. Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την γηπεδούχο ομάδα να είναι μπροστά με 6-1 αλλά οι φωνές του coach αφύπνισαν την ομάδα που έφτασε με άνεση στο 1-2 με 18-25.

Και ενώ όλοι περιμένανε το 4ο σετ να είχε την ίδια κατάληξη εμφανίστηκε το κακό πρόσωπο του ΕΟΣ και οι Λαρισαίες έφτασαν εύκολα στο σετ μπολ 24-17 και πίστεψαν ότι το σετ τελείωσε αλλά ένα σερί 0-5 έφερε το σκορ στο 24-22 με την ανατροπή να μην ολοκληρώνεται και το σετ να καταλήγει στην ΕΑΛ με 25-22.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν ο ΕΟΣ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στις γηπεδούχες, τελικό σκορ 7-15.

Την Κυριακή 18/12 στις 18.00 στο κλειστό της Σταυρούπολης η ομάδα μας υποδέχεται τον ΑΣ Γιάννενα για το τελευταίο ματς της χρονιάς.

Την Τετάρτη 14/12 και ώρα 21.30 για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος ΕΟΣ – Ν. Βότσης στην έδρα μας.

Πανευτυχής ο προπονητής Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε:

« Πρώτα απ΄ όλα συγχαρητήρια στα κορίτσια μου για την σημαντική νίκη που πετύχαμε. Περάσαμε μια αρκετά δύσκολη εβδομάδα με εντάσεις, ασθένειες, μικροτραυματισμούς αλλά σήμερα όλα αυτά τα αφήσαμε πίσω και ήρθαμε εδώ για να κερδίσουμε πράγμα το οποίο και κάναμε.

Για μένα η σημερινή νίκη είναι πολύ μεγάλη γιατί ήρθαμε με απουσίες, η Ανεσιάδου ακολούθησε την αποστολή αν και εμπύρετη , οι ακραίες μας έκαναν από 2 προπονήσεις μέσα στην εβδομάδα και πολλά άλλα.

Πολλά μπράβο σε όλη την ομάδα. Και τώρα Γιάννενα, ίσως το ματς της χρονιάς, νίκη και μόνο νίκη.

Η νίκη είναι αφιερωμένη στον πρόεδρο που μας στηρίζει στα δύσκολα».

Τα σετ: 23-25,25-22,18-25,25-22,7-15.

ΕΑΛ (Πνάκας Π.): Μπερμπέρογλου, Κουτσογιάννη, Γεροκώστα, Ζιώγα, Εξάρχου, Παπαδοπούλου, Τίκα-λ / Μανδραβέλη, Μπατσομήτρου, Αλβίζου, Ριζομάρκου (Πλακιά, Γίστη, Δέλιου-λ).

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Βουγιουκλίδου, Ζηνωνίδου, Νικούλη, Παπακώστα, Χατζηνικολάου, Παπουλίδου, Παλτιμσίζογλου-λ / Παπαδοπούλου Ε., Αρμουτάκη, Μοσχοπούλου, Ανεσιάδου.