ΕΑΛ-ω ο κάμπος

Δυναμικό ξεκίνημα στο μίνι πρωτάθλημα των play off πραγματοποίησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ που επικράτησε με 1-3 σετ της ΕΑΛ στην Λάρισα την Παρασκευή το βράδυ. Τα κορίτσια του Γιώργου Ακριτίδη μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τους που είχε να γνωρίσει την ήττα από την μεταξύ τους αναμέτρηση στον 1ο γύρο.

Από το πρώτο σετ έδειξαν τις διαθέσεις τους οι «πράσινες» που ήταν άκρως εντυπωσιακές και εκτόξευσαν το σκορ στο 9-20, με το σετ να ολοκληρώνεται με 17-25. Το επόμενο σετ ήταν πιο ισορροπημένο και οι ομάδες μέχρι το 15 βάδιζαν μαζί, ένα ξέσπασμα του ΕΟΣ έδωσε προβάδισμα 17-20,18-21,20-23 αλλά κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση και σε συνδυασμό και με λάθος αποφάσεις του διαιτητή το σετ χάθηκε 26-24.

Το γεγονός αυτό όχι μόνο δεν πτόησε την ομάδα μας αλλά την πείσμωσε και μπήκε φουριόζα στο τρίτο σετ και έκανε περίπατο με 16-25. Μία από τα ίδια ήταν και το 4ο σετ με τις φιλοξενούμενες να φαντάζουν ασταμάτητες και προσηλωμένες στο στόχο τους, τελικό σκορ 15-25.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έντονα απ΄ όλη την ομάδα, μια νίκη που δίνει ένα μικρό προβάδισμα για την κατάληψη της  μίας εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στη τελική φάση.

Ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα μας δήλωσε: « Θέλω να ξεκινήσω δίνοντας πολλά πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια για την σημερινή τους εμφάνιση. Σήμερα το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκεφτόμαστε είναι η νίκη. Το πρώτο και βασικότερο είναι η συγκέντρωση και η αποφασιστικότητα που επέδειξαν καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα. Δουλέψαμε αρκετά μέσα στην διακοπή και διαβάσαμε τον αντίπαλο μας σύμφωνα με την τελευταία μας αναμέτρηση που είχαμε ηττηθεί με 3-0 σε ένα αδιάφορο για μας παιχνίδι. Σήμερα τηρήσαμε ευλαβικά τα όσα είπαμε και γι αυτό κάναμε τη νίκη να φανεί εύκολη. Οφείλουμε να συνεχίσουμε να είμαστε όπως σήμερα αν θέλουμε να φτάσουμε στην τελική φάση. Τώρα έχουμε τα Γιάννενα στην έδρα μας, είναι μια ομάδα αλλαγμένη σε σχέση με την πρώτη φάση του πρωταθλήματος και θέλει μεγάλη προσοχή καθώς παίζει χωρίς άγχος».

Επόμενή αγωνιστική την Κυριακή 25/02 και ώρα 18.00 με τον ΑΣ Γιάννενα στο ΕΑΚ Σταυρούπολης.

Τα σετ: 17-25,26-24,16-25,15-25.

ΕΑΛ (Παπαδημητρίου Β.): Τάση, Γιάννη, Πλακιά, Μπέη, Κουτσογιάννη, Γεωργοπούλου, Τίκα – λ / Τόλλιου, Αλβίζου, Έξαρχου, Μαργαριτοπούλου.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Παπουλίδου, Σταφυλίδου, Μπούσια, Ανεσιάδου, Ζηνωνίδου, Παπάζογλου, Βερνάρδου – λ / Βουγιουκλίδου, Παπαδοπούλου Ε., Παρασκευαΐδου.