Άνοδος στη Β΄ Εθνική

Την άνοδο στην Β’ Εθνική της Ε.ΠΕ.Σ.Θ. πανηγύρισε η νεοσύστατη ανδρική ομάδα βόλεϊ με την 2η νίκη που πέτυχε κόντρα στον Μακεδών με 1-3 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Βότση.

Με κατάθεση ψυχής από όλους τους παίκτες ήρθε η πολυπόθητη νίκη στον 2ο ημιτελικό και με συνολικό σκορ 3-1 νίκες οι «πράσινοι» προκριθήκαν στον μεγάλο τελικό που θα γίνει στο ΕΑΚ Σταυρούπολης την Τετάρτη 18/04 και ώρα 21.00 απέναντι στην Ένωση Τούμπας.

Στα του αγώνα, στο πρώτο σετ η ομάδα μας «αυτοκτόνησε» καθώς προηγήθηκε με 7-13,10-18,14-20,23-21,24-23 απώλεσε 3 σετ μπολ χάνοντας το σετ 28-26. Το δεύτερο σετ είχε πάλι διακυμάνσεις με τους «πράσινους» να προηγούνται με 16-20 και τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 21-22,22-24 αλλά το σετ κατέληξε στην ομάδα μας με 22-25.

Το επόμενο σετ κύλισε εύκολα και ολοκληρώθηκε με 20-25 παίρνοντας έτσι το προβάδισμα τα σετ 1-2. Έσπασαν καρδιές στο 4ο σετ με τις δυο ομάδες να χαρίζουν όμορφο θέαμα και τον Μακεδών να δείχνει έτοιμος για την ισοφάριση έχοντας συνέχεια το προβάδισμα με 10-5,17-15,22-18,23-20 αλλά οι «πράσινοι» βρήκαν το κουράγιο και πήραν το σετ με 25-27.

Η νίκη-άνοδος πανηγυρίστηκε παρέα με τους φίλους της ομάδας που έδωσαν δυναμικό παρών.

Τα σετ: 28-26,22-25,20-25,25-27.

Μακεδων: Καραγκούνης, Παναγιωτίδης, Σταυρίδης, Ατματζάκης, Μυλωνάς, Κανασάρος, Καραντάκης- λ.

ΕΟΣ: Ακριτίδης, Ντινόπουλος Χ., Καρυπίδης, Ξένος, Δημητρίου, Θεοδωρακάκης, Ντινόπουλος Μ. – λ / Λαβδάκης.