Μόνες στην έκτη θέση.

Νικηφόρα πέρασε η ομάδα μας και απο την Κατερίνη κερδίζοντας τον Αρχέλαο-Πιερικό, με 60-64, φθάνοντας έτσι τις εννέα νίκες στο πρωτάθλημα. Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα τα κορίτσια μας κατάφεραν με αυτή την νίκη να παραμείνουν μόνες στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Το προφίλ του αγώνα: Δυνατά ξεκίνησε η ομάδα μας το παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί 2-7 και παρά το ανέβασμα των γηπεδούχων το δεκάλεπτο έκλεισε 10-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και έφθασε τους 11 (21-32) αλλά στο τελευταίο ενάμιση λεπτό οι γηπεδούχες κατάφεραν με ένα σερί 8-0 να μειώσουν 29-32.

Μόλις ενάμιση λεπτό χρειάστηκε για να ανέβει και πάλι η διαφορά σε διψήφιο αριθμό (31-41) αλλά δεν μπόρεσε να παραμείνει εκεί και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας να είναι μπροστά με 41-46.Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αρχέλαου μείωσε μέχρι τον πόντο (45-46) αλλά απο εκεί και πέρα τα κορίτσια μας ήταν συνεχώς μπροστά με διαφορά ασφαλείας φθάνοντας σχετικά εύκολα στην νίκη με 60-64.

Το γεγονός του αγώνα: Η πολύ καλή εμφάνιση της Κάτιας (22π), έδωσε την μεγαλύτερη σε σκόρ νίκη εκτός έδρας της ομάδας μας την φετινή περίοδο.

Επίσης σε ένα παιχνίδι αδιάφορο βαθμολογικά η ομάδα μας έπαιξε όπως πάντα με ένταση και ρυθμό και κατάφερε μια νίκη γοήτρου.

Οι πόντοι: Νίκη 15, Ιωάννα 5(1), Κάτια 22(3), Χριστίνα 9, Δέσποινα 7(1), Αννα 6(1), Δώρα, Ειρηνίτα, Ελένη, Μαρία.

Ο επόμενος αγώνας της ομάδας είναι την Κυριακή 2 Απριλίου στο ΕΑΚ Σταυρούπολης στις 14:00 με την Αναγέννηση Ν.Ρυσίου.