Παραλίγο αυτόχειρας

Όσο και αν προσπάθησε η γυναικεία ομάδα να χάσει,τελικά δεν τα κατάφερε και με επική ανατροπή στο 5ο σετ πήρε την 4η σερί νίκη της κόντρα στον ΑΣ Γιάννενα.

Το ματς έφερε στην μνήμη όλων τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής με την Καβάλα εκεί που η ομάδα είχε μεγάλες διαφορές στα σετ και τελικά τα έχανε, το ίδιο συνέβη και την Κυριακή με μοναδική διαφορά ότι αυτή τη φορά νίκησε.

Στο 1ο σετ η διαφορά άγγιξε τους 8 πόντους (16-8), τα Γιάννενα όμως με πείσμα έφτασαν να προηγούνται με 21-23, με το σετ εντέλει να καταλήγει σε "πράσινα" χέρια με 27-25. Το ξεκίνημα και στο επόμενο σετ ήταν ίδιο 14-8 ομώς και πάλι οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν την διαφορά στο σκορ και μετα το 21-21 με σερί 0-4 έφεραν το ματς στο 1-1 με 21-25.

Το επόμενο σετ ήταν πιο ισορροπημένο μέχρι το 21-19, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες έτρεξαν σερί 4-0 και το κατέκτησαν με 25-19 κα πήραν "κεφάλι" στο σκορ με 2-1 σετ. Και πάλι όμως ο ΓΑΣ είχε τις ψυχικές δυνάμεις και με πίεση στο σέρβις και επιθέσεις έφτασε σχετικά εύκολα στην ισοφάριση με 20-25.

Το tie breik μέχρι τα μισά του είχε "γιαννιώτικο" χρώμα 4-8 αλλά το τελειώμα άνηκε αποκλειστικά στις αθλήτριες του Ακριτίδη που έτρεξαν σερί 11-1 και έφτασαν στην ανατροπή και κατάκτηση της νίκης με 15-9.

Ο επόμενος αγώνας αποτελεί πρόκληση για τις αθλήτριες μας καθως καλούνται να αντιμετωπίσουν τον αήττητο Ν. Βότση εκτός έδρας το Σάββατο 8/12 και ώρα 20.00 στο Ε.Γ. Βότση.

Τα σετ: 27-25,21-25,25-19,20-25,15-9.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Παπουλίδου, Ανεσιάδου, Σταφυλίδου, Τζοβένου, Παπάζογλου, Δαμιανίδου, Καραγιάννη-λ / Πετρουλάκη-λ, Χυτίρογλου, Καμφορίδου, Νικούλη.

ΑΣ Γιάννενα (Τσιούπης Κ.): Μαγκλάρα Γ.,Σαρλή, Καρακατσιάνη, Μπόζιου, Ντέρου, Πάππα- Ζώη, Αδαάμου-λ / Σαββάογλου.