Ασταμάτητος στο κύπελλο

Με επιτυχία αποχαιρετάει το 2016 η ομάδα μας που επικράτησε με 2-3 σετ της Χ.Α.Ν.Θ. για το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας.

Την 3η νίκη για την Β΄ φάση του κυπέλλου πέτυχαν οι «πράσινες» που άλωσαν την έδρα της Χ.Α.Ν.Θ και προκρίθηκαν στην 4η αγωνιστική. Πλέον  περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους μετά από κλήρωση που θα γίνει τις επόμενες μέρες.

Στα του αγώνα η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 12-7, 14-10, ο ΕΟΣ αντέδρασε και με σερί της Σταφυλίδου από την γραμμή του σέρβις πέρασε μπροστά 14-17,16-20,17-22 με το σετ να ολοκληρώνεται 18-25.

Στο επόμενο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15-15 μετά η Χ.Α.Ν.Θ.  έχτισε μια διαφορά που την διατήρησε μέχρι το τέλος της κατάκτησης του σετ με 25-19.

Με τις ομάδες στο 1-1 ,το τρίτο σετ φάνταζε κομβικό για την συνέχεια του αγώνα και δόθηκε μεγάλη μάχη για το ποια θα πάρει το προβάδισμα. Χέρι-χέρι μέχρι το 14 και έπειτα μπροστά οι «κόκκινες» του Χριστόπουλου με 21-17, 22-18. Με την Ζηνωνίδου στο σέρβις και αποτελεσματικές άμυνες τα κορίτσια του Ακριτίδη έφτασαν πρώτες σε σετ μπολ 22-24. Η Χ.Α.Ν.Θ ισοφάρισε αλλά με 2 συνεχόμενους πόντους το σετ κατέληξε στις φιλοξενούμενες με 24-26.

Οι γηπεδούχες στο 4ο σετ και με την πλάτη στον τοίχο τα έδωσαν όλα και μετά το 14-14 έφτασαν εύκολα στο 23-18. Οι φιλοξενούμενες πήραν τον πόντο και με την 12χρονη Παπαδοπούλου Ελένη στην γραμμή του σέρβις πέτυχαν την ισοφάριση 23-23 αλλά ήταν η σειρά της Χ.Α.Ν.Θ. να σημειώσει 2 σερί πόντους και να φτάσει στην ισοφάριση με 2-2 και 25-23.

Στην «ρώσικη» ρουλέτα με σταθερό προβάδισμα και μοναδική φορά που απειλήθηκαν ήταν στο 10-11 οι «πράσινες» έφτασαν στην νίκη-πρόκριση με 11-15.

Ο Γιώργος Ακριτίδης εμφανώς ικανοποιημένος μας δήλωσε:

«Μόνο μπράβο έχω να πω για τα κορίτσια μου. Η 3η μας νίκη για το κύπελλο μέσα σε μια δύσκολή έδρα κόντρα σε μια δυνατή ομάδα. Και σήμερα όλα τα παιδιά έδωσαν τα πάντα και τα καταφέραμε. Είναι ωραίο το συναίσθημα της νίκης και να βλέπεις τις αθλήτριες σου και όχι μόνο χαμογελαστές και χαρούμενες.

Θα περιμένουμε την κλήρωση για τον επόμενο μας αντίπαλο. Ήρθε η ώρα να ξεκουραστούμε λίγο, με τόσα ταξίδια στο πρωτάθλημα, και να γεμίσουμε ενέργεια γιατί ο στόχος είναι στο πρωτάθλημα να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε.

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία, χαμόγελα, τύχη και ότι άλλο επιθυμεί ο καθένας ξεχωριστά».

Τα σετ: 18-25,25-19,24-26,25-23,11-15.

Χ.Α.Ν.Θ. (Χριστόπουλος Β.): Αρμουτάκη, Αλτίνη, Μπακοπούλου, Κουνουπίδου, Ηλιάδη-Μάνου, Κουρτίδου, Βερνάρδου-λ / Κάπα-λ, Κίτσου, Θωμοπούλου, Μαρτίνη. (Κουτρουμπή, Δόση)

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Αρμουτάκη, Ανεσιάδου, Ζηνωνίδου, Νικούλη, Σταφυλίδου, Παπουλίδου, Παλτιμσίζογλου-λ/ Βουγιουκλίδου, Παπαδοπούλου Ε., Μοσχοπούλου. (Δημητριάδου, Αντωνιάδου, Γκαγκάρη, Γεωργιάδου-λ)