2310 652 776 - eosvolley@@nohotmail.com.com
Ανατροπή και πρόκριση

Πρόκριση θρίλερ πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ για το Κύπελλο Ελλάδας νικώντας με 3-2 σετ το Ναύαρχο Βότση στο κλειστό της Σταυρούπολης. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε κάτω από αντίξοες συνθήκες καθώς στο γήπεδο επικρατούσε πολικό ψύχος ελλείψει θέρμανσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την  ομάδα μας που προηγήθηκε 13-3,19-9 αλλά οι φιλοξενούμενες με επική ανατροπή το κατέκτησαν 27-29.

Στο 2ο σετ με την ψυχολογία υπέρ του ο Ν. Βότσης πήρε προβάδισμα 5-10, 8-12 όμως ήταν η σειρά της ομάδας μας να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να ισοφαρίσει σε 15-15. Μέχρι το τέλος του σετ  οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ και οι «πράσινες» κάνοντας σερί 3-0 ισοφάρισε σε 1-1 με 25-23.

Οι αθλήτριες της Μαρίας Δεληγιάννη μπήκαν φουριόζες και με καλό τακτικό σέρβις είχαν σταθερά το προβάδισμα και έφτασαν σχετικά εύκολα στο 19-25 και 1-2 σετ.

Στο επόμενο σετ ο ΕΟΣ αντέδρασε και είχε κεφάλι στο σκορ μέχρι το 15-12, εκεί ένα σερί λαθών έφερε τις «μπλε» μια ανάσα από την νίκη με 18-23. Όμως οι αθλήτριες του Γιώργου Ακριτίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με εντυπωσιακό σερί έφεραν το σετ στα ίσα 23-23. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν πρώτες σε ματς-μπολ 23-24 αλλά και πάλι ήρθε η πράσινη ανατροπή και 26-24 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το τάι μπρέικ άρχισε με τον ΕΟΣ οδηγό και στην αλλαγή τερέν προηγούμενο με 8-5, ο Ν. Βότσης βρήκε λύσεις και πέρασε πάνω 9-10 που ήταν και η τελευταία φορά. Με ένα επιμέρους σκορ 6-1 η νίκη πρόκριση κατέληξε σε «πράσινα» χέρια 15-11.

Η κλήρωση για την επόμενη αγωνιστική της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας θα πραγματοποιηθεί στις 19/12.

Ο Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε στο www.eostavroupolis1965.gr : « Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και των 2 ομάδων που άντεξαν να αγωνιστούν 5 σετ κάτω από τόσο αντίξοες συνθήκες. Είναι λυπηρό παραμονές του 2017 να μην έχει θέρμανση ένα εθνικό γυμναστήριο. Όσο αφορά το παιχνίδι, πολλά πολλά μπράβο στις παίκτριες μας για την μεγάλη νίκη-πρόκριση. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έδωσαν και την ψυχή τους για τη νίκη. Συνεχίζουμε στο κύπελλο και περιμένουμε την κλήρωση της Δευτέρας. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Ν. Βότση στο πρωτάθλημα» .

Τα σετ: 27-29, 25-23, 19-25, 26-24, 15-11.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Αρμουτάκη, Ζηνωνίδου, Χατζηνικολάου, Παπουλίδου, Σταφυλίδου, Παπακώστα, Παλτιμσίζογλου-λ / Παπαδοπούλου, Νικούλη, Ανεσιάδου, Μοσχοπούλου.

Ν. Βότσης (Δεληγιάννη Μ.): Τυφλιώρη, Σακαράκη, Γαβριηλίδου, Λυκούδη, Φραγκουλίδου, Θεοτή Αντ., Κανταρτζή-λ  / Παπαδοπούλου-λ, Σφυρίου, Γκρεμηλογιάννη, Αξάρη, (Σωτηρίου, Θεοτή Ανδ., Τσιούκαρη).