2310 652 776 - eosvolley@@nohotmail.com.com
<<Παγωμένη>> πρόκριση

Την πρόκριση για την 2η αγωνιστική της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ομάδα μας χθες Τετάρτη νικώντας το ΔΑΣΩ με 3-0 σετ.

Στο «ψυγείο» της Σταυρούπολης, οι αθλήτριες του Γιώργου Ακριτίδη μπήκαν στο 1ο σετ με σκοπό να δείξουν από την αρχή ποιος είναι το «αφεντικό» του αγώνα. Πράγμα το οποίο και πέτυχαν παρά τα πολλά λάθη και με αποτελεσματικό σέρβις και κόντρα μπάλες το κατέκτησαν με 25-15.

Στο 2ο σετ το ΔΑΣΩ αντέδρασε και προηγήθηκε με 7-11, 11-14 και 13-17 αλλά εκεί με τακτικό σέρβις και αξιοποιώντας τις κόντρες οι «πράσινες» έτρεξαν σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά 21-17, με το σετ να ολοκληρώνεται 25-18.

Το 3ο σετ ήταν πραγματικός μονόλογος για την ομάδα μας παίρνοντας μεγάλες διαφορές 9-2,17-7,20-9 δίνοντας την ευκαιρία στον coach να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριες που είχε στην διάθεση του, τελικό σκορ 25-15.

Ο επόμενος αντίπαλος θα γίνει γνωστός μετά από κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί τις επόμενες μέρες.

Γιώργος Ακριτίδης: «Πετύχαμε  μια εύκολη «κρύα» νίκη στο παγωμένο ΕΑΚ. Δυστυχώς δεν υπάρχει θέρμανση και είναι κρίμα για τους αθλητές να αγωνίζονται κάτω από τέτοιες συνθήκες. Είναι μία νίκη ψυχολογίας πρώτα και μετά πρόκρισης. Το μυαλό είναι στο πρωτάθλημα, ο όμιλος «φωτιά» που είμαστε μας απαγορεύει να χαλαρώνουμε και ήδη σκεφτόμαστε το ματς της Κυριακής κόντρα στην Κόρινθο».

Τα σετ: 25-15, 25-18, 25-15.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.) : Ανεσιάδου, Παπουλίδου, Αρμουτάκη, Ζηνωνίδου, Σταφυλίδου, Νικούλη, Παλτιμισίζογλου-λ / Παπαδοπούλου-λ, Μοσχοπούλου, Χατζηνικολάου, Παπακώστα, Αθανασίου, Γκαγκάρη, Παπάζογλου.

ΔΑΣΩ (Μανθάτης Β.) : Κώστα, Παυλίδου, Μαυρίδου, Καραδήμου, Τοσουνίδου, Μαρκάδα, Τσάτσα Ι.-λ / Κοντατζόγλου-λ, Σαλταφερίδου, Κύρλα, Λεονταρίδου, Σολκίδου, Τσάτσα Ε., Σκουλούδη.