Ήττα και 2η θέση

Στο ντέρμπι που θα έκρινε την 1η θέση του ομίλου οι κορασίδες μας ηττήθηκαν με 1-3 σετ από τον Αίαντα Ευόσμου στο κλειστό της Σταυρούπολης.

Ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα για 3 σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, σε λάθη της ομάδας μας αλλά και του διαιτητή.

Στο πρώτο σετ ο Αίας προηγήθηκε με 19-23 και φαινόταν ότι θα φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του σετ αλλά με σερί 4-0 ο ΕΟΣ ισοφάρισε σε 23-23 και είχε και την ευκαιρία να φτάσει πρώτος σε σετ μπολ, όμως σε 2 εύκολα λάθη έχασε το σετ 23-25.

Το δεύτερο σετ κύλησε μέχρι το 20-21 με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται  στο σκορ αλλά και πάλι κάποια ατομικά λάθη οδήγησαν τον Αίαντα στην κατάκτηση και του 2ου σετ με 21-25.

Η αντίδραση των αθλητριών του Καμπερίδη ήρθε στο 3ο σετ βγάζοντας πάθος και περιορίζοντας τα λάθη μείωσαν σε 2-1 με 26-24.

Το 4ο και τελευταίο σετ σημαδεύτηκε από την απόφαση του διαιτητή κ. Μαυρίδη να εκκενώσει το γήπεδο για ανάρμοστη συμπεριφορά της κερκίδας προς το πρόσωπο του με το σκορ να είναι 15-17 υπέρ του Αίαντα. Ο αγώνας συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να κατακτούν το σετ με 19-25 και παράλληλα την 1η θέση του ομίλου.

Η τελική κατάταξη του Β΄ ομίλου είναι η εξής:

1.Αίας Ευόσμου 10β, 2.ΕΟΣ 8β, 3.Καμπανιακός 8β, 4.Ηρακλής Γέφυρας 8β., 5.Παναθλητικός Συκεών 6β., 6.ΓΑΣ Χαλκηδόνας 5β.

Προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Η ομάδα μας κατέκτησε την 2η θέση διότι στην τριπλή ισοβαθμία υπερτερεί απέναντι σε Καμπανιακό και Ηρακλή Γέφυρας.

Στην φάση των ¨32¨ θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Καβακλιωτών με την ομάδα που θα συμπληρώσει 2 νίκες να προκρίνεται στην φάση των ¨16¨.

Το 1ο παιχνίδι θα διεξαχθεί στην έδρα του ΑΟ Καβακλιωτών στο γήπεδο του Αγ. Αθανασίου και το 2ο στην έδρας μας. Σε περίπτωση που χρειαστεί 3ο παιχνίδι αυτό θα γίνει σε ουδέτερη έδρα.

Τα σετ 23-25,21-25,26-24,19-25

ΕΟΣ (Καμπερίδης):  Σμήλιου, Γκαγκάρη, Καδίρη, Αντωνιάδου, Παπαδοπούλου Σ., Παπαδοπούλου Δ., Ωραιοπούλου-λ/ Κεφαλά, Μάρκου, Γαροφαλάκη, Παναγιωτίδου, Πατουχιάδου.

* Έσπασαν το ρόδι οι  Β΄ κορασίδες πετυχαίνοντας την 1η νίκη με 3-0 στην έδρα τους με αντίπαλο τον ΑΣ Ακαδημία Όλυμπος.

Τα σετ: 25-23,25-19,25-15

ΕΟΣ (Αλμαλής): Αχτσαλοτίδου, Παπαγερίδου, Γιαβρίδου, Νότα, Χρηστίδου, Γρηγοριάδου,Χαντζαρίδου, Χρυσομαλίδου.

Τούρτα έκπληξη στην συμπαίκτρια τους Άννα Κεφαλά έκαναν τα κορίτσια της ομάδας....