Λύγισε στη <<ρώσικη>> ρουλέτα

Έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και πήρε μόνο 1 βαθμο απέναντι στις Ακαδημιές Πρωταθλητών Πεύκων στο ΕΑΚ Σταυρούπολης με 2-3 σετ.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό με γερές μονομαχίες πάνω στο φιλέ, καλές άμυνες και από τις δυο ομάδες με τις φιλοξενούμενες να ξεκινάνε δυνατά και να προηγούνται με 8-15,10-16 αλλά οι γηπεδούχες με υπομονή και πίεση από το σέρβις ανέτρεψαν την κατάσταση μείωσαν 21-23 και ισοφάρισαν σε 23 όλα. Οι Ακαδημίες βρέθηκαν πρώτες σε σετ μπολ 23-24 αλλά με δυο τελειωμένες επιθέσεις και ένα λαθός αντιπάλου έδωσαν το σετ στις "πράσινες" με 26-24.

Στο επόμενο σετ οι αθλήτριες του Σκουλικάρη έχτισαν εξαρχής διαφορά και την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους και ισοφάρισαν με 18-25. Οι ρόλοι αντιστράφησαν στο 3ο σετ με την ομάδα μας να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης και να το κατακτα με το ίδιο σκορ ενώ είχε φτάσει να προηγείται και με 10 πόντους διαφορά. Με φόρα μπήκαν και στο 4ο σετ οι αθλήτριες του Ακριτίδη και έφτασαν να προηγούνται με 9-5 αλλά μέχρι εκεί μετά η συνέχεια άνηκε στις Ακαδημίες και στην Διονυσία Τυφλιώρη που με συνεχόμενες επιθέσεις έφερε την ανατροπή και την εκ νέου ισοφάριση σε 2-2 με 18-25.

Στο ται μπρεικ τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για τις "πράσινες" με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν δίκαια στη νίκη με 2-3 σετ.

Το Σάββατο 22 Δεκεμβρίου η αυλαία για το 2018 θα πέσει στα Τρίκαλα κόντρα στον Ασκληπιό στις 18.00.

Τα σετ:26-24,18-25,25-18,18-25,06-15.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Καμφορίδου, Παπουλίδου, Τζοβένου, Σταφυλίδου, Παπάζογλου, Δαμιανίδου, Πετρουλάκη-λ / Ανεσιάδου, Χυτίρογλου, Βουγιουκλίδου, Πανταζή, Ζεργιώτη.

Ακαδημίες Πρωτ. Πεύκων (Σκουλικάρης Ε.) : Τυφλιώρη, Γιαννούλη, Γαβριηλίδου, Λεωνιδάκη, Χοτοκουρίδου, Κοτέογλου, Καραπαλίση-λ / Κύρκου-λ, Ματσαρόκη, Βελίκοβα.