Ήττα με το μυαλό στην ΕΑΛ

Την πρώτη της ήττα στην φάση των play off υπέστη η γυναικεία ομάδα από τον ΠΑΟΚ με σκορ 3-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο Μίκρας.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά και είχαν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ με 11-17,16-22 παίζοντας ωραίο βόλεϊ. Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε και ισοφάρισε σε 22-22. Πόντο-πόντο μέχρι και το 24 με την ομάδα μας να φτάνει πρώτη σε σετ μπολ και να το κατακτά με 24-26. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τις παίκτριες του Ακριτίδη να υποπίπτουν σε εύκολα λάθη και να χάνουν την συγκέντρωση τους πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο γηπεδούχος και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση της νίκης με 3-1 σετ.

Την Τρίτη 13 Μαρτίου η ομάδα μας υποδέχεται την ΕΑΛ στην Σταυρούπολη στις 21.00 για την 4η αγωνιστική των play off.

«Κάναμε ένα σχετικά καλό πρώτο σετ και μετά καταρρεύσαμε άνευ λόγου και αιτίας χαλώντας την εικόνα μας. Για να νικήσεις μια ομάδα που φτιάχτηκε με αποκλειστικό στόχο την άνοδο και έχοντας πλήρες ρόστερ οφείλεις να είσαι 101% συγκεντρωμένος. Το ματς που λογικά θα κρίνει την 2η θέση και την πρόκριση στα τελικά είναι το επόμενο με την ΕΑΛ στην έδρα μας. Ελπίζω να δείξουμε το καλό μας πρόσωπο και να πετύχουμε τη νίκη», μας δήλωσε ο coach Γιώργος Ακριτίδης.

Τα σετ: 24-26,25-15,25-17,25-14.

ΠΑΟΚ (Φλώρος Δ.): Κοτέογλου, Σωτηρίου, Κυριακίδου , Γιαννούλη, Νικολαϊδου, Γεροβασιλείου, Ξανθοπούλου – λ / Κυπαρίσση, Τσιόγκα.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Ανεσιάδου, Σταφυλίδου, Παπουλίδου, Ζηνωνίδου, Μπούσια, Παπάζογλου, Βερνάρδου – λ / Παπαδοπούλου Ε., Παρασκευαΐδου, Βουγιουκλίδου, Τζοβένου, Χατζηνικολάου.