Νίκησε αντίπαλο και προβλήματα

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η γυναικεία ομάδα απέναντι στον Γ.Σ Νίκαιας με 3-1 σετ στην Σταυρούπολη αλλά η νίκη επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της πασαδόρου Ξανθής Χατζηνικολάου στο 2ο σετ. Η νεαρή πασαδόρος στο 11-7 του 2ου σετ υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε δεχόμενη τις υπηρεσίες του φυσιοθεραπευτή μας Γιάννη Σαρακινού και την θέση της πήρε η Λαμπριάνα Ανεσιάδου.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τις «πράσινες» που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-9, 6-12, 15-18. Στο 18-19 την θέση της Τζοβένου στο σέρβις πήρε η 17χρονή Μαρία Γκαγκάρη και με «φαρμακερά» σέρβις έφερε την ομάδα μας στο πρώτο σετ μπολ με 24-19. Οι φιλοξενούμενες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 25-22.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε στο 2ο σετ η ομάδα μας και ήταν μπροστά με 11-7 αλλά ο τραυματισμός της Χατζηνικολάου προκάλεσε αναταραχή με σωρεία λαθών η Νίκαια έφτασε στην ισοφάριση με 21-25.

Με την Ανεσιάδου να έχει βρει ρυθμό και να τροφοδοτεί όλες τις συμπαίκτριες της σωστά το σετ ολοκληρώθηκε με το επιβλητικό 25-12.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη με τις «βυσσινί» του Ματίκα να προηγούνται με 4-10, 15-19, 18-21 και να είναι έτοιμες να στείλουν το ματς στην «ρώσικη» ρουλέτα αλλά οι αθλήτριες του Ακριτίδη είχαν διαφορετική άποψη και έφτασαν πρώτες σε ματς μπολ 24-23, η Νίκαια ισοφάρισε 24 όλα, 2ο σετ μπολ και 25-24 ,ξανά ισοπαλία 25-25 και με σερί 2 -0 το σετ κατέληξε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς με 27-25 σε «πράσινα» χέρια.

Ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε: « Δεν υπάρχουν λόγια για όλα αυτά που μας συμβαίνουν φέτος, λες και μας έχουν κάνει μάγια. Δεν μας έφταναν οι σταθερές μας απουσίες (σ.σ Παρασκευαΐδου, Μπούσια) ήρθαν μαζί με αυτά να προστεθούν ο τραυματισμός της Βερνάρδου στην προπόνηση της Παρασκευής, ο τραυματισμός της Χατζηνικολάου και οι ασθένειες των Σταφυλίδου, Ανεσιάδου, Βουγιουκλίδου  που αγωνίστηκαν με αντιβίωση. Πραγματικά πλέον φοβόμαστε να κάνουμε προπόνηση. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την μεγάλη προσπάθεια που κάνουν και για την σημερινή νίκη. Ας με συγχωρέσουν σήμερα οι «μεγάλες» αλλά οφείλω να πω ένα ιδιαίτερο μπράβο στις 3 νεάνιδες που έδωσαν πολύτιμες λύσεις σήμερα και ειδικά η Γκαγκάρη που μας βοήθησε να «ξεκλειδώσουμε» το πρώτο σετ. Η λίμπερο Γεωργιάδου αντικατέστησε επάξια την Βερνάρδου στο τελευταίο σετ και φυσικά η Παπάζογλου που σηκώνει μεγάλο βάρος στις πλάτες της παίζοντας βασική ακραία και ανταποκρίνεται περίφημα. Και τώρα ΕΑΛ στην έδρα μας. Ντέρμπι που πρέπει να νικήσουμε, θα δούμε ποιες παίκτριες θα έχουμε στην διάθεσή μας  και θα ετοιμαστούμε για μία ακόμα μεγάλη μάχη. Περαστικά στην Χατζη και ελπίζω να είναι γρήγορα κοντά μας».

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 26/11 και ώρα 18.00 με την ΕΑ Λάρισας στην Σταυρούπολη.

Τα σετ: 25-22, 21-25,25-12,27-25.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Χατζηνικολάου, Παπουλίδου, Παπάζογλου, Ζηνωνίδου, Νικούλη, Τζοβένου, Βερνάρδου – λ / Γεωργιάδου-λ, Γκαγκάρη, Ανεσιάδου, Βουγιουκλίδου, Σταφυλίδου.(Παρασκευαΐδου, Μπούσια)

ΓΣ Νίκαιας (Ματίκας Κ.): Νικολοπούλου, Αθανασιάδου, Κουτσονίκου Α., Μπλιάτσιου, Νούσια, Βογιατζή, Χατζηελευθερίου – λ /Ποπέσκου, Κοσμέτου, Ζιώγα (Κουτσονίκου Ε., Μπουγαλή)