Τρίτη και φαρμακερή

Μετά από 2 συνεχόμενα χρόνια οπού έφευγε με το κεφάλι σκυμμένο από τα Τρίκαλα, ήρθε φέτος η στιγμή να φύγει νικήτρια η ομάδα μας με σκορ 3-2 κόντρα στον τοπικό Ασκληπιό. Μια νίκη ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική τηρουμένων και των απουσιών τεσσάρων αθλητριών.

Το παιχνίδι  ξεκίνησε άσχημα για τις  «πράσινες» που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 23-16 αλλά η ομάδα μας με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 24-23 αλλά ως εκεί με το σετ να πηγαίνει στον Ασκληπιό με 25-23.

Τα επόμενα 2 σετ άνηκαν εξολοκλήρου στα κορίτσια του Ακριτίδη που επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και τα κατέκτησαν με 19-25,14-25.

Στην αρχή του 4ου σετ η ομάδα μας ήταν μπροστά για λίγο και μετά ένα ξαφνικό μπλακ άουτ έδωσε το δικαίωμα στον Ασκληπιό να ισοφαρίσει εύκολα με 25-18.

Και ενώ όλοι περίμεναν να γίνει μάχη στο τελευταίο σετ, έπεσαν έξω. Ο ΕΟΣ ήταν καταιγιστικός και τελείωσε το σετ με το επιβλητικό 3-15.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πρώτη συμμετοχή της 15χρονης Γεωργίας Ωραιοπούλου στην Α2.

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης μας δήλωσε: «Αν και δεν παίξαμε σύμφωνα με τις δυνατότητες μας πήραμε τη νίκη που την είχαμε ανάγκη τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά. Σπάσαμε και την παράδοση 2 χρόνων μιας και χάναμε από τον Ασκληπιό. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη αλλά θα πρέπει να καταλάβουμε τι θέλουμε σε κάθε παιχνίδι και όχι να πετάμε βαθμούς ενώ μπορούμε να πετύχουμε καθαρές νίκες. Τώρα έχουμε δυο σερί αγώνες στην έδρα μας και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε στο έπακρο».

Επόμενος αντίπαλος ο ΓΣ Νίκαιας την Κυριακή 19/11 και ώρα 18.00 στο ΕΑΚ Σταυρούπολης.

Τα σετ: 25-23, 19-25, 14-25,25-18, 03-15.

Ασκληπιός (Βασίλεβα): Μπόζιου, Βουλγαράκη, Σκέμπι, Παπαθεοδώρου, Χατζηχριστοδούλου, Λάϊου, Κοτσίρα - λ / Γεωργίου, Ταρατόρα.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Ανεσιάδου, Παπάζογλου, Ζηνωνίδου, Νικούλη, Τζοβένου, Παπουλίδου, Βερνάρδου – λ / Γεωργιάδου – λ, Χατζηνικολάου, Βουγιουκλίδου, Παπαδοπούλου Ε., Ωραιοπούλου.