Ήττα με γλυκόπικρη γεύση

Με ανάμεικτα συναισθήματα επέστρεψε από τα Ιωάννινα η γυναικεία ομάδα καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον τοπικό ΑΣ Γιάννενα. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (25-22,25-22) ,βρήκε το κουράγιο και τις λύσεις να ισοφαρίσει σε 2-2 (21-25,21-25) και να οδηγήσει το παιχνίδι στο ται μπρέικ.

Το 5ο σετ ήταν σετ για γερά νεύρα οι γηπεδούχες έφτασαν στο πρώτο σετ μπολ με 14-11 αλλά η ομάδα μας με σερί 1-5 πέρασε μπροστά με 15-16. Δυστυχώς όμως με 2 προσωπικούς πόντους της Βίκυς Παπάζογλου ο ΓΑΣ έφτασε στην νίκη με 18-16.

Ο ΕΟΣ θα ήθελε να ευχαριστήσει την ομάδα των Ιωαννίνων για την άψογη φιλοξενία και συμπεριφορά καθ΄όλη την διάρκεια της παραμονής μας στο γήπεδο.

Τέλος, άξια αναφοράς είναι η συμπεριφορά του Α διαιτητή της αναμέτρησης απέναντι στην αθλήτρια μας Σταφυλίδου Χρύσα σε φάση που ζήτησε να της πει τι υπέδειξε και αυτός της έκανε χειρονομία να «ράψει» το στόμα της. Επίσης ενώ έχει υποδείξει 3 κίτρινες κάρτες εις βάρος μας , στο φύλλο αγώνος έχουν αναγραφεί οι δυο μιας και ετεροχρονισμένα αντιλήφθηκε το λάθος του. Δυστυχώς δεν υπάρχει στο βίντεο (σ.σ. λόγω μεγάλης διάρκειας δεν γράφτηκε όλο στην μνήμη της κάμερας) η στιγμή που δίνει 2 κίτρινες στις αθλήτριες μας  Σταφυλίδου και Ζηνωνίδου στο 13-10 στο 5ο σετ και ενώ έχει δώσει κίτρινη για διαμαρτυρία στον προπονητή μας στο 2ο σετ στο 22-19. Στο τέλος του αγώνα ισχυρίστηκε ότι έδωσε κίτρινη για καθυστέρηση στον προπονητή μας και μόνο μία κάρτα αντί για 2 στο 13-10, καθώς μετά την πρώτη  κίτρινη κανονικά ακολουθεί κόκκινη και θα έπρεπε να γίνει το σκορ 14-10 για τους γηπεδούχους.

Ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης μας είπε εμφανώς εκνευρισμένος: « Θα ξεκινήσω ανάποδα σήμερα, είναι το λιγότερο ντροπή να συμπεριφέρεται διαιτητής έτσι σε αθλήτρια. Να μην ξέρει βασικούς κανονισμούς, δεν υπάρχει 2η κίτρινη κάρτα ενώ έχει δείξει ήδη μια για διαμαρτυρία και όχι για καθυστέρηση όπως ισχυρίστηκε στο τέλος του αγώνα. Και φυσικά άλλα έγιναν στο ματς άλλα έγραψε στο φύλλο αγώνα. Εμείς φταίμε που δεν κάναμε ένσταση εκείνη την στιγμή αλλά η ένταση  ήταν μεγάλη. Σήμερα φεύγουμε με γλυκόπικρη γεύση, θα μπορούσαμε να χάσουμε 3-0 αλλά θα  μπορούσαμε να νικήσουμε 2-3.  Συγχαρητήρια την ομάδα που το πάλεψε και έδειξε ότι δεν τα παρατάει. Ο ΓΑΣ είναι καλύτερος από πέρσι και θεωρώ ότι θα είναι στην 4αδα, συγχαρητήρια για τη νίκη του. Εμείς έχουμε μπροστά μας ένα ματς πρόκληση τώρα κόντρα στο μεγάλο φαβορί του ομίλου του Βορρά τον ΠΑΟΚ, θα παλέψουμε για τη νίκη με όλες τις δυνάμεις αν και θα έχουμε και πάλι σημαντικές απουσίες. Έχω εμπιστοσύνη στις αθλήτριες μου και πίστη για την επίτευξη των στόχων μας».

Επόμενη αγωνιστική Κυριακή 18.00 ΕΑΚ Σταυρούπολης ΕΟΣ-ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 21-25, 21-25, 18-16

ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ (Βίτσιος): Παπάζογλου, Στεφάνου Στ.(λ), Μαγκλάρα Χρυσ., Λάγκα, Μαγκλάρα Γ., Καρκαδάκη, Σαββάογλου, Βολυράκη, Κουκουτή Ολ., Αδάμου(λ), Μπιρλαντεάνου, Ντέρου, Τσελλίδη, Τάσση.

ΕΟΣ (ΑκριτίδηςΓ.): Παπουλίδου, Ζηνωνίδου, Σταφυλίδου, Βουγιουκλίδου, Τζοβένου, Χατζηνικολάου, Βερνάρδουλ / Ανεσιάδου, , Νικούλη, Παπάζογλου.