Έκλεισε με ήττα και 5η θέση

Με ήττα 3-1 στην Πάτρα από τον τοπικό Απόλλωνα και την κατάκτηση της 5ης  θέσης έκλεισε το φετινό πρωτάθλημα η ομάδα μας. Τα κορίτσια του Γιώργου Ακριτίδη πάλεψαν με όσες δυνάμεις είχαν και δεδομένων και των απουσιών διεκδίκησαν τη νίκη αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 11. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» του Λυκούδη είχαν την πρωτοπορία και έφτασαν σε σετ μπολ με 24-21. Με σερί 0-3 οι «πράσινες» ισοφάρισαν αλλά μια τελειωμένη επίθεση και ένας άσσος έδωσαν τον σετ στον Απόλλωνα με 26-24.

Στο 2ο σετ ο ΕΟΣ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 10-6 αλλά «κόλλησε» και δέχτηκε σερί 1-10 και βρέθηκε από το πουθενά να κυνηγάει στο σκορ. Όμως με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 21-20 αλλά και πάλι πλήρωσε τα «φτηνά» του λάθη και ηττήθηκε 25-21.

Το 3ο σετ αποτέλεσε μονόλογο για τις φιλοξενούμενες που με διαστημική εμφάνιση επικράτησαν κατά κράτος με 12-25.

Με το σκορ στο 2-1 υπέρ του Απόλλωνα ,οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα στο 4ο σετ που έγινε πραγματική μάχη με το σετ να κρίνεται στις λεπτομέρειες και σε 1-2 διαιτητικά λάθη με 25-23.

Η ήττα αυτή άφησε την ομάδα στην 5η θέση με 28 βαθμούς και την φέρνει αντιμέτωπη για τους αγώνες κατάταξης με την 5η του 2ου υποομίλου Ν. Γενεά Ασβεστοχωρίου.

Ανάλογα με το αποτέλεσμα του αγώνα θα κληθεί να δώσει ένα ακόμα παιχνίδι με νικητή/ηττημένο Ασκληπιός Τρικάλων – Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Μετά και την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος ο coach δήλωσε: « Δυστυχώς δεν κλείσαμε νικηφόρα την πορεία μας στο δύσκολο πρωτάθλημα της Α2. Μας μένει μια γλυκόπικρη γεύση γιατί θέλαμε να κατακτήσουμε την 3η θέση αλλά τέλος καλό, όλα καλά. Αμέτρητα συγχαρητήρια στις αθλήτριες μας για την επίτευξη των στόχων μας. Πλέον μας μένουν 2 παιχνίδια όπου θα τα δούμε ως φιλικά και θα δοκιμάσουμε πρόσωπα και σχήματα. Τα υπόλοιπα θα τα πούμε όταν τελειώσουν και αυτά τα ματς».

Τα σετ: 26-24,25-21,12-25,25-23.

ΑΣΠ Απόλλων (Λυκούδης Γ.): Κόλλια Ν. Πατακοπούλου, Μπακλέση, Μιχοπούλου, Ξανθή, Κόλλια Ε., Οικονομοπούλου-λ / Γιαννοπούλου, Σπυροπούλου, Κανίστρα, Σωτηρίου. (Παυλοπούλου, Κακαφώνη-λ, Καρνάτσου).

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Ανεσιάδου, Παπακώστα, Ζηνωνίδου, Βουγιουκλίδου, Νικούλη, Παπουλίδου, Παλτιμσίζογλου-λ / Χατζηνικολάου, Παπαδοπούλου Ε., Δημητριάδου, Γεωργιάδου.