Νίκησε και πάει Πάτρα για την 3η θέση

Παίρνοντας παράδειγμα από τις «μικρές» της ομάδας (σ.σ έπαιζαν πριν με τον Καμπανιακό) οι «μεγάλες» επικράτησαν με 3-1 σετ του Καμπανιακού στην Σταυρούπολη για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών.

Μπορεί να έχασε το 1ο σετ μέσα από τα χέρια του, προηγήθηκε 24-21 και δέχτηκε σερί 0-5 αλλά η συνέχεια του άνηκε αποκλειστικά. Έφτασε σχετικά εύκολα στην ισοφάριση με 25-20(17-11,20-14,21-18) και πήρε κεφάλι στο σκορ κάνοντας εκπληκτικό 3ο σετ που τελείωσε με 25-12(14-0, 18-5,22-7).

Στο 4ο σετ ο ΕΟΣ μπήκε για να ολοκληρώσει την ανατροπή και το πέτυχε συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και είχε διαφορές ασφαλείας 14-11,19-14,22-16 με το σετ να κλείνει 25-20.

Με τη νίκη αυτή οι «πράσινες» του Ακριτίδη παρέμειναν μέσα στο κόλπο της 3ης θέσης και πηγαίνουν στην Πάτρα για να τα παίξουν όλα για όλα κόντρα στον Απόλλωνα.

Ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια, πετύχαμε την 6η νίκη μας σε 8 αγώνες στον 2ο γύρο και πλέον πάμε στη Πάτρα για να διεκδικήσουμε την 3η θέση. Ξεπεράσαμε το σοκ του χαμένου 1ου σετ και στη συνέχεια επιβάλλαμε τον ρυθμό μας και φτάσαμε στη νίκη».

Επόμενη αγωνιστική το Σάββατο 01/04 και ώρα 17.00 στην Πάτρα κόντρα στον τοπικό Απόλλωνα.

Τα σετ: 24-26,25-20,25-12,25-20.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Παπουλίδου, Σταφυλίδου, Χατζηνικολάου, Νικούλη, Βουγιουκλίδου, Ζηνωνίδου, Παλτιμσίζογλου-λ / Αρμουτάκη, Παπαδοπούλου Ε., Ανεσιάδου, Μοσχοπούλου. (Παπακώστα, Δημητριάδου, Γεωργιάδου-λ).

Καμπανιακός (Αγγουράς Κ.): Ροϊδη, Ιωαννίδου, Μητροπούλου Κ, Τουλουπίδου, Ακριβοπούλου, Μητροπούλου Σ., Σταφανοπούλου-λ / Βαγγέλη, Γουγούλα, Στεφανίδη, Μαργαριτοπούλου, Γεωργοπούλου. (Γερακούδη, Ρογκότη-λ).