2310 652 776 - eosvolley@@nohotmail.com.com
Νίκη ρεβάνς κόντρα στον Ασκληπιό

Πάθος, ψυχή, διάθεση, άγχος, αποφασιστικότητα και στο τέλος χαμόγελα και ανακούφιση ήταν τα συναισθήματα του νικηφόρου αγώνα της γυναικείας ομάδας απέναντι στον Ασκληπιό Τρικάλων με 3-1. Μια νίκη που εκτόξευσε τα κορίτσια μας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά το πέρας της 13ης  αγωνιστικής.

Στα του αγώνα τα 3 πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες ενώ το 4ο σετ ήταν μονόλογος για τις «πράσινες». Το πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά και οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι στο σκορ 5-2, 12-11 και 20-14 με το σετ να ολοκληρώνεται 25-21.

Στο επόμενο σετ οι «κόκκινες» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 4-9 αλλά με ένα σερί 11-4, ο ΕΟΣ πέρασε μπροστά 15-13. Ακολούθως οι ομάδες πορεύτηκαν μαζί μέχρι το 21-21 αλλά ένα ξέσπασμα 4-1 του ΕΟΣ έκανε το 2-0 με 25-22.

Το 3ο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Ασκληπιό να είναι συνέχεια μπροστά στο σκορ με 2-6,7-10 και 18-23. Οι αθλήτριες του Γιώργου Ακριτίδη με σερί 5-0 ισοφάρισαν και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο σετ. Με τα σετ μπολ να αλλάζουν χέρια τελικά η μπάλα έκατσε στο κόκκινο και μείωση του σκορ σε 1-2 σετ με 26-28.

Και ενώ όλοι περίμεναν να γίνει μάχη στο 4ο σετ εκεί εμφανίστηκε μόνο ο ΕΟΣ που μετά το αρχικό 4-4 πάτησε γκάζι και έφτασε να προηγείται 13-4, με το σετ να τελειώνει 25-10.

Χαμογελαστός και εμφανώς ανακουφισμένος ο coach δήλωσε: «Πολλά πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Επιτέλους βγάλαμε ψυχή και μαγκιά. Το θέλαμε παραπάνω και το πήραμε. Ο Ασκληπιός είναι μια καλοδουλεμένη  ομάδα και πρέπει να παίξεις πολύ καλά για να την νικήσεις και εμείς σήμερα (σ.σ. χθες) το κάναμε. Τώρα μας περιμένει μια πολύ δύσκολη από πολλές πλευρές αγωνιστική, ταξιδεύουμε στην Κόρινθο για να αντιμετωπίσουμε την τοπική ομάδα».

Επόμενη αγωνιστική την Κυριακή 05/03 ώρα 17.30 με την ΑΣΠ  Κόρινθος εκτός έδρας.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 26-28,25-10.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Χατζηνικολάου, Παπουλίδου, Σταφυλίδου, Νικούλη, Ζηνωνίδου, Αρμουτάκη, Παλτιμσίζογλου-λ / Παπαδοπούλου Ε., Ανεσιάδου, Μοσχοπούλου, Αρμουτάκη, Παπάζογλου. (Δημητριάδου, Γεωργιάδου-λ).

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.): Γάτσα, Γιάννη, Βουλγαράκη, Τόλλιου, Γεωργοπούλου, Χατζηχριστοδούλου, Κοτσίρα-λ / Γεωργίου, Παπαθεοδώρου, Τσιούκα, Χύτα, Γιωργάκη, Αθανασοπούλου-λ. (Βράκα).