2310 652 776 - eosvolley@@nohotmail.com.com
Του πάει η Λάρισα...

Έσπασε το ρόδι για το 2017 η γυναικεία ομάδα καθώς πέτυχε την πρώτη της νίκη για φέτος στη Λάρισα κόντρα στον τοπικό Φιλαθλητικό με 1-3 σετ. Μάλλον μας ταιριάζει το συγκεκριμένο γήπεδο διότι έχουμε πετύχει 3 σερί νίκες από πέρσι που ανέλαβε ο coach.

Στα του παιχνιδιού, με το άγχος να κυριεύει τις προσπάθειες των αθλητριών μας και τα λάθη να κυριαρχούν στο σετ, η ομάδα μας είχε σταθερά το προβάδισμα και το κατέκτησε εύκολα 18-25.

Το 2ο σετ ξεκίνησε άσχημα με τις γηπεδούχες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 8-3,16-12,18-15 αλλά ως εκεί καθώς η είσοδος της 13χρονης Ελένης Παπαδοπούλου στο σέρβις έφερε ένα σερί 0-8 για την ομάδα μας και το σετ ολοκληρώθηκε 19-25. Και ενώ το momentum έδειχνε ΕΟΣ ήρθε η απόλυτη καθίζηση μετά το 8-8 και το σετ κατέληξε άνετα 25-14 στον Φιλαθλητικό.

Το 4ο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς που μέχρι το 11 οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Φιλαθλητικός έτρεξε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε 17-11, η ομάδα μας μείωσε σε 19-14 και 21-16 και ενώ η ροή του αγώνα έδειχνε ται μπρέικ τότε μίλησε η ψυχή των αθλητριών μας. Αρχικά  με την Ζηνωνίδου στο σέρβις να ψαλιδίζει την διαφορά στον πόντο 22-21, οι «μπλε» του Βασίλη Παπαδημητρίου έκαναν το 23-21 που έμελλε να είναι και το τελευταίο προβάδισμα στο σετ. Με ρεσιτάλ άμυνας στους επόμενους πόντους και την ψύχραιμη Χατζηνικολάου στο σέρβις φτάσαμε στην ολική ανατροπή με 23-25. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έντονα από όλους καθώς η πίεση για αποτέλεσμα ήταν έντονη.

Ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε: «Έχουν βαλθεί να με αποτελειώσουν οι παίκτριες μου. Σήμερα πήγε να μας πνίξει το άγχος αλλά τέλος καλό, όλα καλά όσο αφορά το αποτέλεσμα. Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς έχουμε στο μυαλό μας όταν παίζουμε, μάλλον δεν μας αρέσει να κερδίζουμε εύκολα ενώ μπορούμε. Συγχαρητήρια στα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν μεγάλη βοήθεια για να φτάσουμε στη νίκη. Μια νίκη πρώτα βαθμολογικής σημασίας και μετά ψυχολογικής. Ακόμα 8 τελικοί μπροστά μας, υγεία και δουλειά».

Επόμενη αγωνιστική την Κυριακή 12/02 και ώρα 16.00 με τον Ιωνικό  ΄80 στην Σταυρούπολη.

Τα σετ: 18-25, 19-25, 25-14, 23-25.

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Παπαδημητρίου Β.) : Υφαντή, Μητσογιάννη, Μαυροπάνου, Ντουλμπέρη, Παραφέστα, Γαλογαύρου, Αναγνωστοπούλου-λ / Μπαζιάνα, Καλογήρου, Σταμπούλη, Κουμπούρα, Νιακοπούλου.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.) : Ανεσιάδου, Βουγιουκλίδου, Νικούλη, Ζηνωνίδου, Παπακώστα, Παπουλίδου, Παλτιμσίζογλου-λ / Παπαδοπούλου Ε., Αρμουτάκη, Χατζηνικολάου, Γεωργιάδου-λ.