Τρίτωσε το κακό

Μία ακόμα ήττα, 3η συνεχόμενη, υπέστη η γυναικεία ομάδα μας. Η Κόρινθος ήταν αυτή τη φορά ο θύτης με σκορ 1-3 σετ.

Ενώ ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 5-0, στην συνέχεια οι φιλοξενούμενες με σερί 0-7 πέρασαν μπροστά με 5-7 και μέχρι το 11 οι ομάδες πηγαίνανε χέρι χέρι. Ένα μικρό ξέσπασμα της ομάδας μας έφτανε ώστε να χτίσουμε διαφορά ασφαλείας 16-11,20-13 με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-19.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τους ρόλους να αντιστρέφονται και την Κόρινθο με όπλο το σέρβις πήρε κεφάλι 0-8,9-18, οι «πράσινες» κατάφεραν να μειώσουν σε 15-20 αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν την κόντρα μπάλα που είχαν και με σερί 0-5 η Κόρινθος ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 15-25.

Το 3ο σετ έμελλε να είναι το πιο ανταγωνιστικό και καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Η αρχή βρήκε τις «κόκκινες» να είναι μπροστά με 10-7,12-11, στο σημείο αυτό οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα επιμέρους 5-0 και πέρασαν πάνω με 16-12. Η Κόρινθος έφερε το σετ στα ίσια 16-16 και η συνέχεια ήταν δραματική με τον ΕΟΣ να έχει σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 22-20 και με ευκαιρία για το 23-20 να πηγαίνει χαμένη. Οι φιλοξενούμενες όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πέρασαν και μπροστά 22-23, προς στιγμήν ισοφαρίσαμε αλλά 2 λάθη μας έδωσαν το σετ με 23-25.

Στο 4ο σετ αντέξαμε μέχρι το 8-8, μετά η Κόρινθος με την ψυχολογία στα ύψη έκανε περίπατο και κατέκτησε το σετ με 13-25 και το τρίποντο.

Ο Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε: « Μία ακόμα ήττα για εμάς και μάλιστα εντός έδρας. Προσπαθούμε να βρούμε τι φταίει και έχουμε τόσο μεγάλες μεταπτώσεις στην απόδοση μας και στη ψυχολογία μας. Το τρίτο σετ το χαρίσαμε με τα λάθη μας. Αν και καταφέραμε να σταματήσουμε σε μεγάλο βαθμό την Μπίσκου, δεν καταφέραμε να περιορίσουμε τα εύκολα λάθη μας. Είχαμε και την ατυχία στο ζέσταμα με την Ζηνωνίδου να παθαίνει τράβηγμα στους ραχιαίους και να μην μπορεί να αγωνιστεί όπως έπρεπε. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

Επόμενη αγωνιστική το Σάββατο 10/12 και ώρα 19.00 στο κλειστό της Νεάπολης στην Λάρισα κόντρα στην ΕΑΛ.

Τα σετ: 25-19,15-25,23-25,13-25.

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.) : Ανεσιάδου, Παπουλίδου, Αρμουτάκη, Ζηνωνίδου, Σταφυλίδου, Νικούλη, Παλτιμσίζογλου-λ / Βουγιουκλίδου, Χατζηνικολάου, Μοσχοπούλου, Παπακώστα (Αθανασίου, Παπαδοπούλου-λ, Παπάζογλου).

ΑΣΠ Κόρινθος (Μπόυκουρας Γ.): Παναγοπούλου, Βακάλογλου, Μπίσκου, Αλατζάκη, Τομάρα, Χατζησοφρωνίου, Μαργαρίτη-λ / Χιόνη, Δημητριάδη, Δημητροπούλου, (Καραβούλη, Μπούκουρα-λ).