Πέρασε από το Αγρίνιο

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ, επικρατώντας με 2-3 σετ του ΠΑΣ Ιωνικού 80 στο Αγρίνιο.

Αν και έπαιξαν με την φωτιά, ευτυχώς δεν κάηκαν, πήραν μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 10-10, στη συνέχεια η ομάδα μας «έχτισε» μια διαφορά που έφτασε ακόμα και στους 6 πόντους (13-19). Οι γηπεδούχες μείωσαν αρχικά στους 3 (19-22) και μετέπειτα πέρασαν μπροστά με 24-23 εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ομάδας μας. Με την ψυχολογία και την βοήθεια του κοινού τους κατέκτησαν το 1ο σετ με 27-25.

Στο 2ο σετ οι αθλήτριες του Ακριτίδη μετά το 13 «πάτησαν» γκάζι και έχοντας σταθερά το προβάδισμα έφτασαν σχετικά εύκολα στην ισοφάριση με 21-25.

Το επόμενο σετ ήταν μονόλογος για την ομάδα μας που πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1 σετ και 14-25.

Και ενώ όλα έδειχναν ιδανικά για τις «πράσινες» ένα black out μετά το 7-7 ήταν αρκετό για να δώσει δικαίωμα στον τοπικό Ιωνικό 80 να πιστέψει στην ισοφάριση, την οποία και πέτυχε με εμφατικό τρόπο κατακτώντας το 4ο σετ με 25-15.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» ο Ιωνικός είχε σταθερά το προβάδισμα με 7-3, 9-5, 10-7 αλλά με υπομονή και πίεση από το σέρβις ήρθε η ισοφάριση 10-10 και 12-12. Με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι σε ματς μπολ 14-13.

Όμως τα κορίτσια μας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μετά το time out, με επίθεση της Αρμουτάκη αρχικά ισοφάρισαν 14-14 και με 2 συνεχείς τελειωμένες κόντρα επιθέσεις από την Ζηνωνίδου πήραν το σετ με 14-16 και τη νίκη με 2-3 σετ.

Ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

"Ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε με την φωτιά και ευτυχώς δεν καήκαμε. Ξέραμε ότι ο Ιωνικός είναι μαχητική ομάδα και δεν θα παραδώσει εύκολα τα όπλα. Θεωρώ ότι το 1ο σετ που χάνουμε είναι κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα. Τέλος καλό, όλα καλά. Κρατάμε τη νίκη και από Δευτέρα θα δούμε την Λαμία. Συγχαρητήρια στις αθλήτριες για τη νίκη. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Αγρινίου και ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Τέλος θα ήθελα να συγχαρώ το διαιτητικό δίδυμο γιατί δεν έδωσε δικαίωμα αμφισβήτησης, πέραν ελαχίστων φάσεων".

Τα σετ: 27-25, 21-25,14-25,25-15,14-16.

ΠΑΣ Ιωνικός 80 (Γεράνιος): Τσαβδάρη, Βομβύλα, Παπανίκου, Γιαννακοπούλου, Ασλανίση, Σταμουλακάτου, Κιρκινέζου-λ/ Μπέτσα- Βέτσα, Τζωρτζοπούλου, Λογκιζίδου,Δημητράντζου-λ.(Σιακαβέλλα, Καλαμπαλίκη)

ΕΟΣ (Ακριτίδης): Ανεσιάδου, Αρμουτάκη, Ζηνωνίδου, Νικούλη, Παπακώστα, Παπουλίδου, Παλτιμσίζογλου-λ/ Βουγιουκλίδου, Παπαδοπούλου, Χατζηνικολάου, Αθανασίου,Μοσχοπούλου.(Γεωργιάδου-λ)