2310 652 776 - eosvolley@@nohotmail.com.com
Νικηφόρα Πρεμιέρα

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα η γυναικεία μας ομάδα καθώς επικράτησε στο κλειστό της Σταυρούπολης με 3-1 σετ του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού.

Τα κορίτσια του Γιώργου Ακριτίδη ξεκίνησαν αγχωμένα και κάνοντας πολλά λάθη στο σέρβις κατέκτησαν δύσκολα το 1ο σετ με 25-22.

Στο 2ο σετ οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα μέχρι το 17-15, εκεί με σερί  0-9 οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο σετ μπολ 17-24. Όμως η ομάδα μας κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει σε 23-24 και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει έχοντας κόντρα μπάλα αλλά έκανε λάθος και το σετ κατέληξε στα χέρια του Φιλαθλητικού με 23-25.

Με το σκορ στο 1-1,όλοι περίμεναν να είναι ντέρμπι και το 3ο σετ αλλά τα «πράσινα» κορίτσια δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και το πήραν εύκολα με 25-12.

Στο 4ο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 17, εκεί ένα ξέσπασμα της ομάδας μας ήταν αρκετό να δώσει προβάδισμα 3-4 πόντων, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Ο προπονητής μας Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε μετά το παιχνίδι:

« Ευτυχώς νικήσαμε το άγχος μας πρώτα και μετά τον αντίπαλο μας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, έδωσαν τα πάντα για να φτάσουμε στη νίκη. Ο δρόμος είναι μεγάλος και δύσκολος, θέλει δουλειά και υπομονή απ΄ όλους. Ήδη στρέφουμε το βλέμμα μας στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό στο Αγρίνιο».

Τα σετ: 25-22,23-25,25-12,25-19

ΕΟΣ (Ακριτίδης Γ.): Παπουλίδου, Δημητριάδου, Ανεσιάδου, Αρμουτάκη, Νικούλη, Ζηνωνίδου, Παλτιμσίζογλου-λ / Βουγιουκλίδου, Παπαδοπούλου Ε., Χατζηνικολάου. (Παπακώστα, Μοσχοπούλου, Γεωργιάδου-λ, Γκαγκάρη)

Φιλαθλητικός /Λαρισαϊκός (Πράπας): Υφαντή, Μπαζιάνα, Μαυροπάνου, Παραφέστα, Μπουρλή, Γαλογαύρου, Αναγνωστοπούλου-λ / Ντουλμπέρη, Κουμπούρα, Καλογήρου, Μητσιογιάννη. (Νιακοπούλου, Μπάλλα, Βαβάτσικου-λ)