Πάλεψε, παρά τις απουσίες

Με άδεια χέρια επέστρεψε από την Λαμία η γυναικεία ομάδα καθώς ηττήθηκε με 3-1 από τον πρωτοπόρο ΑΟ Λαμίας 2013.

Πληρώνοντας τις απουσίες 3 κεντρικών και αγωνιζόμενος με καθαρόαιμη κεντρική την Σταφυλίδου, η ομάδα μας πάλεψε το παιχνίδι και στα 2 πρώτα σετ ήταν μέσα στο κόλπο της νίκης. Έχασε το πρώτο σετ 25-20 και κατέκτησε το δεύτερο με 25-27, παρότι προηγήθηκε με 14-22. Στο 3ο σετ στο γήπεδο υπήρχαν μόνο οι γηπεδούχες και απλά στο τέλος έκλεισε η διαφορά στο σκορ 25-17.

Οι φωνές του Ακριτίδη «ξύπνησαν» τις αθλήτριες της ομάδας μας αλλά μέχρι το 12-11, εκεί μια λάθος απόφαση του Α΄ διαιτητή  αντί για την ισοφάριση έδωσε στον ΑΟΛ  προβάδισμα 2 πόντων και παράλληλα εκνευρισμό στις φιλοξενούμενες που παρέδωσαν τα όπλα στην συνέχεια. Το σετ τελείωσε με 25-16.

Ο προπονητής της ομάδας Γιώργος Ακριτίδης δήλωσε στην ιστοσελίδα του www.eostavroupolis1965.gr : « Σήμερα χάσαμε από τα λάθη μας και την Σαββίδου (σ.σ. πασαδόρος ΑΟ Λαμίας), συγχαρητήρια στην αθλήτρια για την απόδοση της. Ξέραμε εξαρχής ότι έχουμε δύσκολο έργο και έγινε ακόμη πιο δύσκολο με την απουσία τριών κεντρικών. Αναγκαστικά χρησιμοποιήσαμε για 2η κεντρικό μια διαγώνια και για 2 σετ παίξαμε στα ίσα. Συνεχίζουμε όμως και η σκέψη μας είναι στον Ασκληπιό ήδη. Συγχαρητήρια στον ΑΟ Λαμίας και καλή συνέχεια».

Επόμενος αντίπαλος ο Ασκληπιός Τρικάλων την Κυριακή 26/02 18.00 στο ΠΕΑΚ Σταυρούπολης.

Τα σετ: 25-20, 25-27, 25-17, 25-16.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλ. Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Οικονομάκη, Κόλλια, Πατερέκα,Νικόλιτσα, Κόντρα-λ / Διπλάρη, Βαϊτσα, Μόσχου Γαλανού, Τσιλαλή,

ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γ. Ακριτίδης): Παπουλίδου, Ανεσιάδου, Ζηνωνίδου, Μοσχοπούλου, Σταφυλίδου, Βουγιουκλίδου, Παλτιμσίζογλου-λ / Αρμουτάκη Παπάζογλου, Γκαγκάρη, Χατζηνικολάου, Γεωργιάδου-λ.