Νίκη και στο βάθος κορυφή

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη στο ΕΑΚ Σταυρούπολης με τους άνδρες να επικρατούν για 2η φορά φέτος της Ένωσης Τούμπας με 3-1 σετ και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τους δώσει την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Στα δυο πρώτα σετ η ομάδα μας ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του αγώνα και προηγήθηκε εύκολα  με 2-0 σετ (25-19,25-20). Με φόρα ξεκίνησε και στο επόμενο σετ έχοντας προβάδισμα 7-3 αλλά ένα μεγάλο black out σε συνάρτηση με την καλή απόδοση των φιλοξενούμενων έφερε την ανατροπή και την απώλεια του σετ με 14-25.

Αφήνοντας  πίσω τους το χαμένο σετ και με πείσμα για τη νίκη έπιασαν ξανά καλή απόδοση και είχαν συνέχεια τον έλεγχο του σκορ (5-1,15-10,18-14), όμως οι «μπλε» βρήκαν τις λύσεις και πέτυχαν εκ νέου ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 20-22. Αυτή που έφτασε πρώτη σε σετ μπολ και ματς μπολ ήταν όμως η δική μας ομάδα με σερί 4-0 έκανε το 24-22, πάλι όμως η Ένωση Τούμπας βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε σε 24 όλα. Το 26-24 γράφτηκε με 2 επιτυχημένες επιθέσεις από πλευράς ΕΟΣ και  η λήξη βρήκε ένα κουβάρι τους παίκτες μας.

Πλέον απομένουν 3 αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια και να ξεκινήσουν τα play off. Ακολουθεί ο αγώνας με τον Ιωνικό στα Διαβατά την Πέμπτη 08/03 και ώρα 21.30.

Τα σετ: 25-19,25-20,14-25,26-24.

ΕΟΣ (Καμπερίδης Α.): Ακριτίδης, Δημητρίου, Ξένος, Καρυπίδης, Ράζγκελης, Θεοδωρακάκης, Ντινόπουλος Μ.-λ / Ντινόπουλος Χ., Λαβδάκης, Χρηματόπουλος.