Συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις τα κορίτσια μας κέρδισαν και την ομάδα της Ξάνθης εκτός έδρας με σκόρ 41-53. Παρά το καλό ξεκίνημα με την ομάδα μας να προηγείται συνεχώς στο πρώτο δεκάλεπτο (9-13), δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και η ομάδα της Ξάνθης,παίζοντας  καλύτερα στο δεύτερο, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 27-26. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και σπάζοντας το pressing της γηπεδούχου έφτανε εύκολα στο καλάθι. Τρίτο δεκάλεπτο και σκόρ 32-43. Το ίδιο μοτίβο και στο τέταρτο δεκάλεπτο κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τη δίκαιη νίκη της ομάδας μας με σκόρ 41-53.

Το γεγονός του αγώνα: Η καλή αντίδραση της ομάδας μας στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα που είχε ισχυρό κίνητρο για τη νίκη, αποδεικνύοντας ότι θα παλέψει σε όλα τα παιχνίδια έως το τέλος του πρωταθλήματος ανεξάρτητα με τον αντίπαλό της.

Επίσης ευχαριστούμε για την φιλοξενία τους ανθρώπους της Ξάνθης και τους ευχόμαστε να πετύχουν τους στόχους τους.

Επόμενος αγώνας στη Σταυρούπολη με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.