Δεύτερη συνεχόμενη νίκη του ΕΟΣ με αντίπαλο την ομάδα του Ζέφυρου στο γήπεδο της Περαίας με σκορ 36-42. Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για την φιλοξενούμενη ομάδα και συνεχίστηκε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Απέναντί της μια ομάδα που σε όλη διάρκεια του αγώνα έπαιζε άμυνα ζώνης, κάτι που δυσκόλεψε την επιθετική της λειτουργία. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (8-6) δείχνει το κακό παιχνίδι και των δύο ομάδων. Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ ναθυμίζει αγώνα μίνι (14-13). Στο δεύτερο  ημίχρονο ξεκίνησε πιο δυναμικά η ομάδα μας,αλλά δεν μπορούσε να περάσει μπροστά και με  συνεχόμενα λάθη να δίνει το δικαίωμα στη γηπεδούχο να έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Τρίο δεκάλεπτο 28-23. Οι φωνές του coach Δρακουλίδη ξύπνησαν επιτέλους τις παίκτριες και με πιεστική άμυνα απέκτησαν ρυθμό στο παιχνίδι περνώντας μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (30-31) , με την γηπεδούχο να ξαναπέρνει την πρωτοπορία για τελευταία φορά μετά απο λίγο. Στο τελευταίο τρίλεπτο τα κορίτσια μας πέρασαν μπροστά και κράτησαν την πρωτοπορία μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού παίρνοντας έτσι  την δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το φύλλο αγώνα: 8-6, 14-13, 28-23, 36-42.

Οι πόντοι : Τακίδου 13(1), Χαλκίδου 11, Αντωνιάδου, Πεχλιβανίδου Σ. 6, Βέκιου, Μαγδαλιανίδου 2, Γρηγοριάδου, Πεχλιβανίδου Δ. 10, Γούτη, Τσιλιφώνη, Μαυροπούλου, Χατζηστρατή.

Επόμενο παιχνίδι στο ΔΑΚ Ηλιούπολης την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 21:30 με την ομάδα του Πανοράματος Α.Σ.