Πρώτη νίκη για το 2019 για το γυναικείο basket στη Θέρμη απέναντι στο τοπικό Θερμαϊκό με 41-60. Το καλό ξεκίνημα, με τρία στα τρία τρίποντα, ήταν αυτό που έδωσε ώθηση στα κορίτσια μας στο να πάρουν την νίκη μετά από τις τελευταίες άσχημες εμφανίσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο (8-19) έδωσε δύναμη και καλή ψυχολογία για τη συνέχεια. Στο ημίχρονο το 22-35 έδωσε σημαντικό προβάδισμα και μια διαφορά ασφαλείας. Η καλή απόδοση της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο το 29-49 έδωσε τη χαριστική βολή στην αντίπαλη ομάδα. Τέλος αγώνα με σκορ 41-60. Η νίκη αυτή ήρθε σε μια περίοδο δύσκολη, καθώς μετά τις διακοπές οι εμφανίσεις δεν ήταν όπως αυτές του πρώτου γύρου.

Οι πόντοι: Τακίδου 20(2), Χαλκίδου 5, Αντωνιάδου 6(2), Πεχλιβανίδου Σ. 11(1), Βέκιου 4(1), Μαγδαλιανίδου 10(2), Γούτη 2, Τσιλιφώνη 2, Γρηγοριάδου, Σαββίδου.

Η νίκη αφιερώνεται στην Βασιλική Χατζηστρατή που απουσιάζει λόγω υγείας.

Επόμενο παιχνίδι ¨την Τετάρτη στο ΔΑΚ Ηλιούπολης στις 21:30 με την ομάδα του Ζέφυρου.