Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ε.ΚΑ.Σ.Θ ο ΕΟΣ νίκησε την Χ.Α.Ν.Θ με 35-30. Σκορ που δε θυμίζει γυναικείο αγώνα, αλλά προήλθε από την πολύ σκληρή άμυνα του ΕΟΣ απέναντι σε μια ομάδα που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα και βρίσκεται σε ψηλότερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ αποδοτικό για την ομάδα μας (15-6) και συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου όπου η διαφορά έφτασε στο μέγιστο (18-6). Κάπου εκεί η επιπολαιότητα των παικτριών μας, δεν έδωσε μια διαφορά που θα τελείωνε το παιχνίδι αλλά τη συντηρούσε  "επικίνδυνα". Τέλος ημιχρόνου 20-15. Έτσι συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο με τον ΕΟΣ να μην μπορεί να ξεφύγει, αλλά να δείχνει ότι δεν μπορεί και να χάσει το ματς. Τρίτο δεκάλεπτο 28-21. Το ίδιο μοτίβο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να παραμένει "ασφαλείας" και τέλος του παιχνιδιού με δύο βολές της Χαλκίδου.

Πιο εύκολο, από ότι δείχνει το τελικό σκορ, θα μπορούσε να είναι το παιχνίδι, αλλά η αστοχία των παικτριών μας σε εύκολα σουτ δεν έδωσε μια διαφορά που θα έκανε το παιχνίδι πιο εύκολο και χωρίς άγχος. Το πιο σημαντικό της βραδιάς , η καταπληκτική άμυνα του ΕΟΣ, η οποία κράτησε την Χ.Α.Ν.Θ στους 30 μόλις πόντους. Το αρνητικό της βραδιάς, ότι η διεξαγωγή του αγώνα έγινε με τα κινητά της γραμματείας, καθώς ο πίνακας του γηπέδου της Ηλιούπολης αφαιρέθηκε για αλλάγη χωρίς να υπολογιστεί ότι υπάρχει αγώνας την ημέρα αυτή.

Οι πόντοι του αγώνα: Τακίδου 8(2), Χαλκίδου 6, Πεχλιβανίδου Σ. 4(1), Βέκιου 7(1), Γρηγοριάδου 4, Πεχλιβανίδου Δ. 6, Αντωνιάδου, Μαγδαλιανίδου, Γούτη, Μαυροπούλου, Τσιλιφώνη, Χατζηστρατή.

Επόμενο παιχνίδι στον Σταυρό με αντίπαλο την τοπική ομάδα του Αριστοτέλη την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου στις 21: 00.