2310 652 776 - eosvolley@@nohotmail.com.com
Η ατυχία στοίχισε μια σπουδαία νίκη

Με φόρα απο τα δύο νικηφόρα παιχνίδια η ομάδα μας έπαιξε αρκετά καλά στη Λάρισα με αντίπαλο την Ολύμπια αλλά κάποιες άτυχες στιγμές της στοίχισαν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας με ρυθμό και διάθεση να συνεχίσουμε το νικηφόρο σερί των τελευταίων αγώνων. Η αστοχία εύκολων καλαθιών δεν επέτρεψε να είναι μπροστά στο σκόρ του πρώτου δεκαλεπτου με αποτέλεσμα να χάνουμε 19-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πιο προσεχτικές οι παίκτριές μας κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκόρ και να κλείσει το ημίχρονο 32-32. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η πολύ καλή προσπάθεια των κοριτσιών μας και με καταπληκτική άμυνα έκλεισε τα ατού της Ολύμπιας η οποία δεν είχε λύσεις στην επίθεση. Τέλος τρίτης περιόδου και σκόρ36-42. Το ίδιο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο η διαφορά έφτασε μέχρι και δέκα πόντους. Η αλλαγή της άμυνας της Ολύμπιας κάνοντάς την πιο πιεστική ανάγκασε την ομάδα μας να "κολλήσει" στην επίθεση και να χάνεται σιγά σιγά η διαφορά. Στις τελευταίες στιγμές του αγώνα κάποιες ατυχίες σε επίθεση και άμυνα έφεραν την ομάδα της Λάρισας σε πλεονεκτική θέση. Η ομάδα μας προηγούνταν με ένα πόντο 45-46 και ένα τρίποντο της Κουτσουνούρη έφερε την Ολύμπια να προηγείται με 2 (48-46). Δύο βολές της Κάτιας έφεραν το σκόρ στα ίσα και 48-48 με υπολοιπόμενο χρόνο 21 δευτερόλεπτα. Η ομάδα μας επέλεξε να κάνει φάουλ για να έχει το πλεονέκτημα της τελευταίας επίθεσης κάτι που έγινε ευστοχώντας μόνο στη μία η παίκτρια της Λάρισας. Εκεί όμως χάθηκε το αμυντικό ριμπάουντ και η Κουτσουνούρη και πάλι διαμόρφωσε το τελικό σκόρ (51-48). Στην τελευταία επίθεση η ομάδα μας αστόχησε και έτσι δεν κατάφερε να πάρει έναν πόντο που τον άξιζε και με το παραπάνω.

Οι πόντοι του αγώνα: Νίκη 13(1), Ιωάννα 12(2), Κάτια 11(1), Χριστίνα 2, Ειρηνίτα 2, Δέσποινα 8(1), Ελένη, Δήμητρα.

Ο επόμενος αγώνας της ομάδας μας είναι την επομένη Κυριακή 22 Ιανουαρίου και ώρα 13 και 30 με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου.