Με νίκη ξεκίνησε η ομάδα μας τη νέα χρονιά κερδίζοντας τοη ομάδα του Α.Ο.Σερρών με σκόρ 70-67. Σε ένα γήπεδο καταψύκτη και με δεδομένη την ανύπαρκτη προετοιμασία λόγω καιρικών συνθηκών η ομάδα μας δεν έπιασε την απόδοση που θα ήθελε. Σχεδόν σε όλο τον αγώνα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκόρ. Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας έφτασε τις τέσσερις με μία ακόμη αγωνιστική να υπολείπεται για να τελειώσει ο πρώτος γύρος.

Το προφίλ του αγώνα: Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκόρ 12-17, με την ομάδα μας να παίζει κακή άμυνα και να δέχεται εύκολα καλάθια.Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 13-5 καταφέραμε να κλείσουμε το ημίχρονο προηγούμενοι 37-29. Στο δεύτερο ημίχρονο η κακή μας άμυνα έκανε την επανεμφάνισή της και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 14-24.Στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πιο αποφασισμένη η ομάδα μας για να πάρει το ρόζ φύλλο αγώνα κάτι που έγινε πραγματικότητα παρά το άγχος που υπήρχε. Το τρίποντο της Δέσποινας 43 δεύτερα πρίν την λήξη ήταν καθοριστικό στο να αποκτήσουν τα κορίτσια μας σκόρ ασφαλείας  και να πάρουν την νίκη σε ένα δυσκολο παιχνίδι όπως εξελίχθηκε. Παρά τις δύσκολες συνθήκες το παιχνίδι το κέρδισε το πάθος και η επιθυμία των κοριτσιών μας για νίκη.

Οι πόντοι του αγώνα: Η Νίκη πέτυχε 19, η Ιωάννα 11(2), η Ελένη 4, η Κάτια 17(2), η Χριστίνα 4, η Ειρηνίτα 6, η Δέσποινα 9(1) και έπαιξε η Δήμητρα και η Κική.

Το γεγονός του αγώνα το πολικό ψύχος που επικρατεί στο ΕΑΚ Σταυρούπολης και με την πολιτεία να δείχνει ανήμπορη να δώσει λύση. Ας ελπίσουμε να δοθεί γρήγορα τέλος σε αυτή την κατάσταση για να γίνονται αγώνες σε κατάλληλες συνθήκες για τους αθλητές και την αποφυγή τραυματισμών απο αυτούς.