ΕΟΣ-ΜΕΝΤ 1-0

Σε ένα κατέμεστο ΔΑΚ Ηλιούπολης η ομάδα μας κέρδισε με 57-53 την ομάδα της ΜΕΝΤ και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών που οδηγούν στην Α2 Εθνική κατηγορία. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυνατά και με πολύ άγχος και απο τις δύο ομάδες και αυτό φαίνεται με το σκόρ του πρώτου δεκαλέπτου(10-2). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα ανατράπηκαν καθώς η ομάδα μας παίζοντας πολύ κακή άμυνα έδωσε το δικαίωμα να πλησιάσει και να περάσει μπροστά η ΜΕΝΤ τελειώνοντας το ημίχρονο με σκόρ 21-25. Με ένα 20-10 του τρίτου δεκαλέπτου τα κορίτσια μας πέρασαν μπροστά και πάλι με 41-33. Η δύναμη και το πάθος ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού με πιο αποφασισμένη την ομάδα μας για την κατάκτηση της νίκης. Αν και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες πάλεψαν για να φύγουν με το ρόζ φύλλο η εμπειρία της Πετρίδου και της Σαμαρά, τα συνεχόμενα καλάθια της Τσάνταλη σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό όσων κοριτσιών αγωνίστηκαν στο τέλος έδωσαν τη νίκη στον ΕΟΣ. Η μεγάλη σε όγκο παρουσία των φίλων της ομάδας μας σε συνδυασμό με την παρουσία των φίλων της ΜΕΝΤ δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα, κάτι που ελπίζουμε να συμβεί και την Τετάρτη στο κλειστό της Κλεάνθους όπου θα γίνει ο δεύτερος αγώνας των τελικών.

Το φύλλο αγώνα: Διαιτητές Αγραφιώτης Ι-Καρκαλέτσης

Δεκάλεπτα : 10-2, 11-23, 20-10, 10-18. Τελικό σκόρ 57-53

ΕΟΣ: Μυγδαλιά 11, Αντωνιάδου 1, Σαμαρά 18(2), Χατζηαράπη 2, Κανέλογλου 4, Τσάνταλη 10(1), Πετρίδου 11, Δημητριάδου,Πεχλιβανίδου,Σταυρίδου, Μαγδαλιανίδου,Πλάτσα.

ΜΕΝΤ: Καμπίτση 14(3), Πεταχτή 6, Ριτζαλέου 10, Πασιούδη 2, Καβακίδου 4, Μαργαρίτη 17,Μελλίνη, Σωτηριάδου.